Wiercenie w gresie na mokro jest zdecydowanie bardziej precyzyjne niż popularna technika wiercenia na sucho. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że płytki po wywierceniu otworu prezentować będą się bardzo estetycznie.
O czym należy pamiętać?
Przy wierceniu na mokro pamiętać należy przede wszystkim o tym, aby systematycznie chłodzić wiertła do gresu (tu). Na rynku dostępne są specjalne urządzenia do chłodzenia. Mowa tutaj między innymi o rewelacyjnych hydronetkach z przystawką. Urządzenia tego typu zaprojektowane zostały w taki sposób, aby automatycznie dozować wodę, która podlewać będzie gorące wiertła w trakcie ich pracy. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wiertła do gresu chłodzić za pomocą zwykłej gąbki lub szmatki, która nasiąknięta jest wodą. Największym atutem wiercenia na mokro jest to, że można liczyć na dużą precyzję, a co najważniejsze znacząco wydłuża się żywotność wierteł i koronek.
Jakie jest najlepsze wiertło do twardego gresu?
Do twardego gresu można wykorzystać oczywiście wiertła diamentowe, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Nowością na rynku są specjalne wiertła diamentowo-olejowe, które podczas swojej pracy wytwarzają olej. To właśnie on ogranicza pylenie i schładza wiertło do gresu. Aby wykonać otwory o większej średnicy najlepiej skorzystać z pomocy otwornic i koronek. Wybierając wiertła do gresu warto zwrócić uwagę również na uchwyt. Producenci oferują uchwyty cylindryczne, walcowe i sześciokątne. Wiertła do wiercenia otworów w płytkach gresowych wyróżniają się charakterystycznym kształtem, dlatego też łatwo je rozpoznać. Mowa tutaj oczywiście o wiertłach rurowych, które potocznie nazywane są koronowymi. Wiertła tego typu zakończone są specjalnymi ostrzami, które odpowiadają za precyzyjne cięcie gresu i wielu innych materiałów. W pierwszej kolejności warto postawić na wiertła od renomowanych producentów. Uważać należy z kolei na chińskie wiertła, których niestety jest pełno na aukcjach internetowych.