Gniazdo antenowe trzeba zawsze dopasować do działającej sieci radiowo-telewizyjnej. Właściwie można decydować tylko o estetyce, ponieważ wszystko inne leży w gestii fachowców.
Zalety gniazd antenowych
W tym artykule wymienione zostaną najważniejsze zalety gniazd antenowych. Wyjaśniony zostanie także szczegółowo sposób montażu. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że montaż nie jest zbytnio skomplikowany, więc nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie z łatwością poradzić. Można śmiało powiedzieć, że funkcjonalność jest najważniejsza, dlatego gniazda antenowe powinny być dopasowane do określonej sieci. Niezwykle ważną rolę odgrywa wybór odpowiedniego typu gniazda. Można poprosić fachowców o pomoc w wyborze gniazda. Wszystko tak naprawdę rozpoczyna się od rozpoznania rodzaju sieci.
Rodzaje gniazd
Sieć gwiaździsta wykorzystuje tak zwane gniazda końcowe, w których do wszystkich dostępnych odbiorników prowadzą oddzielne kable. Taka struktura sieci jest bardzo nowoczesna i praktycznie nie ma żadnych minusów. Ma za to wiele zalet, o których zaraz zostanie powiedziane trochę więcej. Istotne jest to, że wszystkie odbiorniki działają niezależnie od siebie. To sprawia, że usterka tylko jednego elementu nie ma w rzeczywistości wpływu na pozostałe elementy. Nawet w bardzo ciężkich warunkach powinna się sprawdzić taka struktura, która jest niezawodna. W instalacji równoległej można użyć kanału zwrotnego przesyłu informacji. Jest to oczywiście konieczne, żeby podtrzymać połączenie internetowe. W instalacji gwiaździstej najczęściej stosuje się samodzielne gniazda antenowe. Warto wspomnieć też o sieci szeregowej, która jest starszym i dużo mniej funkcjonalnym rozwiązaniem. W jej konstrukcji wykorzystywane są jeszcze gniazda antenowe przelotowe, które były znane już kilkadziesiąt lat temu. Gniazda dostępne są nie tylko w wersji podtynkowej, ale również natynkowej. Najłatwiejsze w montażu są bez wątpienia gniazda antenowe natynkowe. Montaż można wykonać samodzielnie, nawet bez pomocy doświadczonych fachowców.