Lampy UV do dezynfekcji – jak działają i czy warto je kupić?

Dbanie o czystość i sterylność pomieszczeń nie zawsze jest prostą sprawą. W dobie pandemii stało się to wyjątkowo kłopotliwe, dlatego, aby mieć pewność, że dom jest wolny od zanieczyszczeń i drobnoustrojów, warto sięgać po niekonwencjonalne metody. Jedną z nich jest wykorzystanie lampy UVC, która służy do dezynfekcji. Sprawdza się zarówno w domowym zaciszu, jak i w biurze czy hotelach. Jak działa i czy warto ją zakupić?

Lampa do dezynfekcji – jak działa? 

Lampy do dezynfekcji wykorzystują promienie ultrafioletowe UV typu C. To fale o długości 100-280 nm. Takie fale, w zależności od dawki promieniowania, nie tylko nie pozwalają na rozmnażanie się mikroorganizmów, ale również zabijają te, które już znajdują się w powietrzu czy na meblach. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwalczanie bakterii, wirusów, wszystkich grzybów i pleśni. Należy pamiętać, że w trakcie odkażania w pokoju nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta oraz należy zabrać ze sobą rośliny. 

lampa uvc

Zalety i wady stosowania lampy UVC – czy warto kupić ją do swojego domu? 

Lampy UV do dezynfekcji dzielą się na dwa główne rodzaje: 

  • Przepływowe – zasysają powietrze i odkażają je w zamkniętej komorze. 
  • Bezpośredniego działania – usuwa mikroorganizmy za pomocą promieniowania UV-C. 

Lampa do dezynfekcji może być świetnym uzupełnieniem środków do dbania o czystość biura. Jej skuteczność jest wysoka, sprawdza się w różnych pomieszczeniach i ogranicza przenoszenie się chorób. Ważne jest, aby taką lampę UVC używać zgodnie z zaleceniami producenta. Główną wadą takiego produktu jest konieczność wprowadzenia dużych ilości środków ostrożności przy używaniu, a na dodatek w powietrzu może wytwarzać się ozon.