Wybór monitora do biura – czym się kierować?

Monitor biurowy musi zapewnić wygodę pracy i dużą przestrzeń roboczą. Aby wybrać model z tymi pożądanymi cechami, należy zwracać uwagę na kilka ważnych parametrów monitora. Jak wybrać monitor do pracy biurowej i czym konkretnie powinien się on wyróżniać?

Atuty monitora a komfort pracy

monitor do biura

Monitor biurowy powinien posiadać kilka cech, aby użytkownik mógł prowadzić zorganizowaną pracę w możliwie najwygodniejszy sposób. Aby osiągnąć pożądany komfort, należy przy wyborze monitora uwzględnić kilka funkcji i właściwości. Te kilka atutów ma duży wpływ zarówno na odbiór obrazu, jak i na wielkość przestrzeni roboczej:

  • Przekątna i format ekranu; decydują one o wielkości ekranu, a co za tym idzie, o przestrzeni roboczej monitora. Najczęściej wybierane proporcje to 16:9,
  • Matowa matryca IPS lub VA, która zapobiega odbijaniu się światła od ekranu, a także oferuje dobrze odwzorowane kolory i szerokie kąty widzenia,
  • Odpowiedni montaż i ergonomia monitora: sposób montażu należy dobrać do miejsca pracy, a regulacja kąta nachylenia i wysokości monitora pozwala na maksymalną wygodę pracy.

Różne warianty monitora biurowego

Oprócz wyżej wymienionych właściwości monitory biurowe mogą posiadać jeszcze kilka przydatnych funkcji. Szerokie monitory panoramiczne często pozwalają na otwarcie dwóch dużych okien wokół siebie, a monitory z funkcją obracania ekranu do orientacji pionowej (pivot) są przydatne do wygodnego przewijania dużych stron tekstu. Monitory mają również różne porty i wejścia kabli, które także trzeba odpowiednio dobrać do sprzętu komputerowego na miejscu pracy.