Komputery używane czyli czy warto iść w sprzęty z drugiej ręki?

Komputery używane, które można dostać w sklepach sprzedających sprzęt używany to często sprzęt poleasingowy i po intensywnym użytkowaniu ich w firmach. Jednak nawet jak na pierwszy rzut oka tego typu elektronika może wydawać się zgubnym zakupem to zdecydowanie warto przyjrzeć się dokładniej proponowanym komputerom stacjonarnym czy laptopom „z drugiej ręki”. Spora część z nich jest sprzętem o zacnej specyfikacji, który posłuży jeszcze przez długie lata.

Komputer stacjonarny – na co zwracać uwagę?

Używane komputery dla niektórych komputeromaniaków to zło wcielone. Jednak nie należy ich tak traktować. Wiele z nich niepotrzebnie jest traktowanych jako „odpad” elektronicznych, gdyż mają w sobie całkiem dobrej jakości podzespoły, które mogą funkcjonować jeszcze kilka lat. Przepisy w firmie wymagają używania tego typu sprzętu przez określony czas – tylko z tego względu zalecana jest wymiana komputerów stacjonarnych na konkretnych stanowiskach. Oczywiście nie oznacza to, iż nagle firma pozbywa się kilkunastu lub więcej stacji. Może to być zaledwie kilka sztuk, których limit pracy (wedle dokumentacji) już wyczerpał się i pracownik powinien dostać nowy sprzęt do pracy.

Przede wszystkim warto zwracać uwagę na to aby komputer stacjonarny nie był „przechodzony” do granic możliwości. Jeśli nie jest się osobą, która zna się na tego typu cechach to warto wziąć na oględziny kogoś obeznanego. Dzięki temu będzie możliwe wychwycenie szczegółów takich jak „tikanie” głowic dysku twardego czy zacinanie się igły w CD-ROM. Sprzęt, który ma więcej niż 5 lat powinien mieć gwarancję poleasingową oraz zrobiony przegląd po wydaniu go firmie, która go odkupiła. Warto również sprawdzić i spytać czy jest możliwość skontrolowania tego czy jest wymieniona pasta CPU i GPU. 

komputer stacjonarny

Laptop – jaki wybrać by służył jak najdłużej?

Z laptopami jest jednak nieco inaczej niż z komputerami stacjonarnymi. Tu powinno się zwrócić uwagę na więcej szczegółów związanych z samą obudową czy matrycą. Oczywiście podzespoły również są warte sprawdzenia. Dlatego podczas kupna laptopa poleasingowego lub pofirmowego warto dokładnie przejrzeć dokumentację prac konserwacyjnych jeśli taka występuje. Oczywiście dobrze jest również spojrzeć na matrycę i obudowę – jej stabilność oraz wytrzymałość po paru latach może być nieco leciwa, ale przeprowadzony remont po kupnie przez firmę outletową powinien pomóc w uzyskaniu dawnej świetności.

Przede wszystkim jest to również sprzęt sprawdzony, który został kupiony po to aby stabilnie działać i nie zakłócać odbioru materiałów między firmą zatrudniającą, a pracownikiem. Nie znajdzie się w takich sprzętach zbędnych ulepszeń, które mogłyby pogarszać pracę procesora czy samego dysku twardego. W budżecie do 2000 zł można już znaleźć całkiem dobrej klasy sprzęt, który posłuży jeszcze przez kilka lat. Komputery poleasingowe to również możliwość zakupienia sprzętu o unikalnej konfiguracji, która często była projektowana pod potrzeby poprzednich właścicieli. Modyfikacje w laptopach (nawet tych nowych) i dostępność kilku wersji jednego 

Jak widać nie wszystkie używane sprzęty to samo zło. Wiele z nich jest jeszcze  całkiem dobrej kondycji, co pozwala na ich użytkowanie już poza strukturą firmy. Dzięki odkupionym całym zestawom sklepy dysponują bogatą ofertą laptopów i komputerów stacjonarnych o różnej specyfikacji. Przed przystąpieniem do researchu online lub stacjonarnego warto spisać na kartkę wartości i ewentualne modele podzespołów, których oczekujemy w takim sprzęcie. Jeśli mamy co do tego wątpliwości – zawsze możemy wybrać się do sklepu stacjonarnego i poprosić sprzedawcę o zaprezentowanie oferty jak najbardziej zbliżonej do naszych wymagań. Ponadto kupując sprzęt outletowy sprawiamy, że produkujemy mniej elektrośmieci, co jest szczególnie ważne dla ochrony środowiska.