O czym pamiętać podczas wyrabiania pieczątki?

Polskie prawo nie nakłada na przedsiębiorców konieczności posiadania pieczątki firmowej ale dla własnej wygody lepiej sobie ją wyrobić. Idealnie sprawdzi się podczas załatwiania spraw urzędowych i pozwoli na uniknięcie nerwowych sytuacji. Jest także świetną wizytówka i świadczy o profesjonalnym podejściu do prowadzonego biznesu. 

Jakie informacje powinny się znajdować? 

Niezbędne informacje jakie powinny zostać umieszczone to przede wszystkim nazwa firmy, adres oraz numer NIP. Opcjonalnie można umieścić także dane kontaktowe takie jak numer telefony czy adres e-mail. Wielu przedsiębiorców decyduje się także na umieszczenie adresu strony internetowej oraz numeru REGON.

Coraz popularniejsze stają się też pieczątki firmowe z umieszczonym logo przedsiębiorstwa. Warto zdecydować się na ten krok zwłaszcza w sytuacji jeśli logo jest powszechni kojarzone lub zależny nam, aby je spopularyzować wśród klientów. Wyrabiając pieczątkę dla spółki z o.o. dobrym pomysłem jest jeszcze umieszczenie numeru KRS oraz informacji o kapitale zakładowym. 

Jaka pieczątka będzie najlepsza?

Warto wiedzie, że producenci oferują kilka modeli, które różnią się od siebie wieloma parametrami. Pieczątka może mieć różny kształt, wymiary oraz może być wykonana z kilku materiałów. Najpopularniejsze są pieczątki: 

  • automatyczne,
  • kieszonkowe,
  • drewniane,
  • metalowe. 

W biurach najczęściej wykorzystuje się pieczątki automatyczne, które są bardzo wygodne w użyciu. Ich rozmiary są o wiele większe niż pieczątek kieszonkowych i nie sprawdzą się w czasie podróży służbowych. Pieczątki drewniane będą dobrze wyglądały w eleganckich gabinetach.

Mogą się nimi posługiwać np. prawnicy. Najważniejsze podczas doboru pieczątki dla swojej firmy jest dokładne określenie w jakich warunkach będzie wykorzystywana najczęściej oraz jakie informacje powinna zawierać.