Rodzaje papieru fotograficznego

Papier fotograficzny to specyficzny produkt, jaki jest wykorzystywany w wielu miejscach. Jego rodzaje różnią się między sobą zastosowaniem oraz tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Jaki papier wybrać? Jakie są najpopularniejsze rodzaje papieru tego typu?

Papier fotograficzny

Podstawowy podział papieru fotograficznego bazuje na matowym i błyszczącym materiale. Każdy z nich ciekawie się prezentuje i ma szereg zalet. Oba papiery różnią się między sobą wykończeniem powierzchni. Co ciekawe, matowy papier jest częściej wykorzystywany niż błyszczący. Jest to jednak uwarunkowane stosowaniem obu wersji, które spełniają wymogi użytkownika. Papier fotograficzny dostępny jest do kupienia na Biurwa.pl.

papier fotograficzny

Papier fotograficzne – znane rodzaje

Wśród najpopularniejszych rodzajów papieru fotograficznego warto wyróżnić:

  • Papier błyszczący – prezentuje się gustownie i elegancko. Cechuje się dobrym nasyceniem barw i dostosowaniem do małoformatowych wydruków.
  • Papier matowy – zazwyczaj stosowany podczas tworzenia banerów wielkoformatowych. Nie odbija światła, co jest sporym atutem, gdyż dzięki temu obraz jest widoczny i czytelny. Matowe banery są często spotykane w marketingu.
  • Papier perłowy – jest zaliczany do grupy papierów błyszczących. Przeznaczony przede wszystkim do fotografii artystycznej. 
  • Papier satynowy – bardzo szykownie się prezentuje i przyciąga uwagę.
  • Papier jedwabisty – strukturą nieco przypomina papier fotograficzny matowy. Odznacza się jedna wyraźniejszą i mocniejszą fakturą. Warto zauważyć, że wydruki na papierze jedwabistym są podobne do zdjęć sprzed lat.